Arteterapia – jej funkcje, wskazania i przykłady

Arteterapia to pojęcie składające się z dwóch słów (ang. „art.” i „therapy”), jest to dosłownie terapia przez sztukę. Może to być leczenie przez malarstwo, rysunek, rzeźbę, taniec, muzykę, literaturę czy film. Nie opiera się na zdolnościach, lecz na ekspresji twórczej, dlatego nie są wymagane szczególne umiejętności. Ta forma terapii przeznaczona jest zarówno dla dzieci, osób dorosłych jak i seniorów.

W arteterapii ważna jest funkcja ekspresyjna. Umożliwia ona dziecku wyrażenie emocji, często złych i pogarszających stan zdrowia. Dochodzi do rozładowania napięcia, wzrasta samoocena, wiara we własne siły i możliwości, ustępują lęki. Poprawiają się zdolności manualne i ruchowe, a także dochodzi do integracji z otoczeniem i rówieśnikami. Nie można pominąć również funkcji psychoterapeutycznej, diagnostycznej, korekcyjnej, edukacyjnej i rekreacyjnej.

U dzieci arteterapię stosuje się w zaburzeniach nerwicowych i problemach z wyrażaniem emocji. Pomocna jest również w schorzeniach psychosomatycznych, walce z dysleksją, problemach z agresją, czy nadmierną nieśmiałością. Ma też bardzo pozytywne działanie u dzieci całkiem zdrowych, ponieważ daje uczucie spokoju i odprężenia oraz oczyszczenia i „zresetowania” umysłu, co przynosi ulgę i lekkość wewnętrzną.
Podczas sesji arteterapeutycznych bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa podopiecznych.

W poszczególnych etapach rozwoju dziecka stosowane są różne metody terapii sztuką. Dla młodszych dzieci ciekawsze będzie samo wykonywanie prac plastycznych, jednak starsze skupią się już na treści i wyrażaniu swoich emocji. Warto wspomnieć, że szczególnie bliskie maluchom jest tzw. malowanie spontaniczne, czyli pozwolenie na dowolny sposób wyrażania kreatywności. Świetnie sprawdza się tutaj metoda malowania dziesięcioma palcami.
W wieku przedszkolnym dziecko kształtuje przede wszystkim sprawność ręki i bardzo ważne jest, aby w tym czasie ten rozwój wspierać. Podopieczny w takim wieku może już wykonywać proste rysunki, odwzorowując obrazy i otoczenie lub rysując na zadany temat. Zaleca się, aby były to zadania związane z otoczeniem, domem i rodziną.

Tagi: , , , , , ,